Souhlasím
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím. 

Řízení a vizualizace technologických procesů, strojní a technologický inženýring, výrobní informační systémy

 

Průmyslová
automatizace

Věda a výzkum

Plně robotická observatoř firmy ProjectSoft HK a.s

Provozováno ve spolupráci:


Meteorologická data jsou živě přenášena z observatoře Blue Eye 600 umístěné na AsÚ v Ondřejově.
Upozornění: stránky jsou průběžně aktualizovány po 1 minutě.

Celooblohová kamera

Animace celooblohové kamery

Počet posledních snímků: Snímky za posledních: Rychlost přechodu snímků:

Bezpečnostní kamera

Meteorologická data

Projekt roku -
Plně robotická observatoř firmy ProjectSoft HK a.s.

Po mnoha letech zkušeností v automatizaci a robotizaci astronomických přístrojů, s využitím know-how firmy a ve spolupráci s Astronomickým Ústavem UK Praha jsme vytvořili projekt „Vývoj technologií pro rychlé robotické observatoře a laserové komunikační systémy“ s grantovou podporou Technologické agentury České republiky (TA ČR). Za pouhých 18 měsíců jsme vyprojektovali, postavili a instalovali plně robotickou observatoř, kterou jsme pojmenovali „Blue Eye“.

Na ultra rychlé Alt/Az montáži (rychlost přesunu je až 90°/sec) je instalován dalekohled optického systému RC s průměrem zrcadla 0,6m. Montáž je osazena nejmodernějším řízením s pohony direct-drive s výlučně průmyslovými komponenty včetně PLC Beckhoff. Speciální kopule je navržena tak, aby umožňovala rychlé otevření a nebránila v rychlých přesunech dalekohledu. Veškerá moderní průmyslová elektronika je instalována ve speciálním kontejneru a řada meteorologických čidel se sama stará o naprostou bezpečnost celé observatoře.

Pozorování je možné provádět v několika módech. Místní, dálkové a plně robotické s použitím plánovacího softwaru, kdy pozorovatel může klidně spát ve své posteli a dalekohled pracuje naprosto sám. Samozřejmostí je komunikační rozhraní pro vlastní zákaznická řešení s protokolem ASCOL. Cílem projektu je univerzálnost, bezobslužnost, rychlost najíždění a mobilita. Vše lze lehce a snadno rozebrat, přemístit a znovu složit bez nutnosti odlévání betonových pilířů. To vše výrazně snižuje náklady na instalaci.

Blue Eye je z důvodů testování a s laskavým svolením Astronomickém ústavu AV ČR, v.v.i. umístěn na observatoři v Ondřejově.

Tato komplexní observatoř může sloužit nejen v astronomii, ale například pro sledování gama záblesků, pro laserové terminály a dálkoměry, na vyhledávání kosmického smetí/satelitů apod.

Pro budoucí zákazníky předpokládáme více variant použití a observatoř dodáváme na klíč včetně instalace.


Projekt TA03011171 / Vývoj technologií pro rychlé robotické observatoře a laserové komunikační systémy je řešen s finanční podporou TA ČR.

Copyright © 2021 ProjectSoft HK a.s.   |   Design & SEO: Neofema, s.r.o., Redakční systém: Kompletweb